Straipsniai

Kaip numesti svorio

Antsvoris ir nutukimas tapo rimta sveikatos problema visame pasaulyje, paveikianti milijonus žmonių ir kelianti įvairių pavojų sveikatai. Viena is pagrindinių antsvorio priežasčių – energijos disbalansas tarp suvartojamų ir išeikvotų kalorijų. Kai suvartojamų kalorijų kiekis iš maisto ir gėrimų viršija fizinio aktyvumo ir medžiagų apykaitos išeikvotą energiją, kalorijų perteklius organizme kaupiasi kaip riebalai, todėl svoris auga. Antra – virškinimas vaidina lemiamą vaidmenį, kaip mūsų organizmas apdoroja ir panaudoja maistines medžiagas iš vartojamo maisto. Veiksminga virškinimo sistema gali skatinti optimalų maistinių medžiagų įsisavinimą ir energijos panaudojimą, bei sveiką pašalinimo procesą.

Sutrikdyta virškinimo sistema gali sukelti tokias problemas kaip
Prastas maistinių medžiagų įsisavinimas – dėl neefektyvaus virškinimo gali prastai pasisavinti maistines medžiagos, o tai lemia jų trūkumus ir padidėjusį potraukį maistui.
Lėtesnė medžiagų apykaita – dėl vangios medžiagų apykaitos gali būti sunku efektyviai deginti kalorijas, o tai prisideda prie svorio padidėjimo.
Žarnyno sveikata – žarnyno bakterijų disbalansas gali paveikti virškinimą ir medžiagų apykaitą, o tai gali turėti įtakos kūno svoriui.
Emocinis valgymas – maisto naudojimas kaip streso, nerimo ar kitų emocijų įveikos mechanizmas gali sukelti persivalgymą ir svorio padidėjimą. Taip pat stresas ir emocijos gali paveikti virškinimą.
Nesveika mityba – daug kalorijų turinčio maisto, kuriame yra daug cukraus, nesveikų riebalų ir perdirbtų ingredientų, vartojimas prisideda prie virškinimo sutrikdymo ir svorio padidėjimo.
Fizinio aktyvumo trūkumas – Sėdimas gyvenimo būdas ir minimalus fizinis aktyvumas sumažina kalorijų sąnaudas, sulėtėja virškinimas.

Genetika – kai kurie asmenys gali turėti genetinį polinkį lengviau priaugti svorio nei kiti.
Miego trūkumas ar nereguliarus miegas – gali sutrikdyti hormonų reguliavimą, todėl gali padidėti apetitas ir padidėti svoris.
Hormoninis disbalansas – tam tikros hormoninės sąlygos, tokios kaip policistinių kiaušidžių sindromas (PCOS) ir hipotirozė, gali prisidėti prie svorio padidėjimo.
Vaistai – tokie kaip antidepresantai ir kortikosteroidai, turi šalutinį poveikį ir tai gali įtakoti svorio padidėjimą.
Aplinkos veiksniai – aplinkos veiksniai, tokie kaip nesveiko maisto pasirinkimas ir sėdimos darbas, gali turėti įtakos svorio augimui.

Augalinė dietos nauda
Daug skaidulų – augaliniame maiste natūraliai daug skaidulų, todėl jie skatina sotumą ir mažina persivalgymą. Skaidulos taip pat palaiko sveiką virškinimą ir reguliuoja cukraus kiekį kraujyje.
Daug maistinių medžiagų – augaliniame maiste gausu būtinų vitaminų, mineralų ir antioksidantų, kurie maitina organizmą ir yra mažiau kaloringi.
Mažas sočiųjų riebalų kiekis – gerai subalansuotoje augalinės kilmės dietoje paprastai yra mažiau nesveikų sočiųjų riebalų, todėl sumažėja svorio padidėjimo rizika.
Sveiki riebalai – augaliniai sveikų riebalų šaltiniai, tokie kaip avokadai, riešutai ir sėklos, suteikia ilgalaikę energiją ir padeda įsisavinti maistines medžiagas.
Geresnis virškinimas – augalinė dieta gali palaikyti sveiką žarnyną, skatindama naudingas žarnyno bakterijas ir mažindama uždegimą. Daugiau skaitykite “Virškinimas – mūsų sveikatos pagrindas”

Kaip numesti svorio?
Įvairovė – į savo dietą įtraukite įvairų maisto asortimentą, kad gautumėte daugiau maistinių medžiagų.
Porcijos kontrolė – yra būtina norint užtikrinti gerą virškinimą ir valdyti svorį.
Vanduo –  gerkite pakankamai vandens, kad palaikytumėte virškinimą ir sumažintumėte tikimybę, kad troškulys bus supainiotas su alkiu.
Reguliarus fizinis aktyvumas – derinkite sveiką mitybą su reguliaria mankšta, kad sudegintumėte kolorijų perteklių, kas padės svorio metimui ir bendrai savijautai.
Sąmoningas valgymas – atkreipkite dėmesį į alkio ir pilnatvės signalus, praktikuokite sąmoningą valgymą, kad išvengtumėte persivalgymo.
Vengti užkandžiavimo – dažnas užkandžiavimas gali sutrikdyti virškinimą, įgalinti toksinų kaupimasi organizme bei svorio augimą.

Išvada
Sutelkiant dėmesį į sveiką ekologišką augalinę mitybą, skatinant efektyvų virškinimą ir aktyvų gyvenimo būdą, svorio metimas gali tapti nuostabia kelione.
Atminkite, kad kiekvieno žmogaus svorio metimo kelionė yra unikali, todėl viso proceso metu būkite kantrūs ir malonūs sau.

Šaltiniai:
https://www.hsph.harvard.edu
https://www.livestrong.com

PASTABA. Čia pateikta informacija negali būti interpretuojama kaip gydymo ar kitokio pobūdžio sveikatos klausimų sprendimo rekomendacija.
Raginame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai, įvertinus įvairius informacijos šaltinius.