Straipsniai

Aknė ir augalinė dieta

Spuogai, dažna odos problema, gali turėti įtakos įvairaus amžiaus žmonėms. Dažniausiai spuogai atsiranda, kai plaukų folikulai užsikemša riebalais, negyvomis odos ląstelėmis ir bakterijomis, todėl ant odos paviršiaus atsiranda raudonų, uždegiminių iškilimų. Nors vietinis gydymas gali būti naudingas, tačiau spuogų gydymas iš vidaus taikant holistinį metodą gali duoti ilgalaikių rezultatų. Viena iš labiausiai linksniuojamų odos ligų aknė, paskatino mokslininkus ištirti įvairius gydymo būdus, įskaitant galimą augalinės dietos naudą. Tyrimai parodė, kad augalinės kilmės mitybos įpročiai gali labai pagerinti bendrą odos būklę. Pasigilinkime į kai kuriuos tyrimų rezultatus apie ryšį tarp spuogų ir augalinės dietos, ir kaip augalinė dieta, kurioje gausu naudingų maisto medžiagų, gali padėti gydyti ar net užkirsti kelią spuogams.

Priežastys
Hormonų pusiausvyros sutrikimas – hormonų svyravimai, ypač brendimo ar streso metu, gali paskatinti riebalų perteklių, o tai prisideda prie spuogų atsiradimo.
Prasta mityba – perdirbtų maisto produktų, kuriuose yra daug rafinuoto cukraus, nesveikų riebalų ir pieno produktų gali skatinti uždegimą organizme, taip prisidedant prie spuogų atsiradimo.
Žarnyno sveikata – nesubalansuota žarnyno flora gali sukelti uždegimą ir paveikti odos sveikatą, nes žarnyno ir odos ryšys vaidina labai svarbų vaidmenį.
Stresas – lėtinis stresas gali paskatinti kortizolio, streso hormono, kuris gali pabloginti spuogų atsiradimą ar paaštrinti simptomus.

Naudinga dieta aknės gydymui
Augalinė dieta, kurioje gausu vaisių, daržovių, nesmulkintų grūdų, riešutų ir sėklų gali skatinti odos sveikatą ir mažinti uždegimą. Šiuose maisto produktuose gausu vitaminų, mineralų ir antioksidantų, kurie skatina odos sveikatą ir mažina uždegimą.
Vanduo – gerkite vandens, kad išplautumėte toksinus ir palaikytumėte odos drėgmę.
Probiotikai – įtraukite probiotikų turtingą maistą, pvz., raugintus kopūstus, kimchi, kad palaikytumėte sveiką žarnyno mikrobiomą.
Žolelių arbatos – gerkite tokias kaip ramunėlių, žaliosios arbatos, medetkų, rooibos bei ciberžolės arbatas, kurios turi priešuždegiminių savybių, naudingų odos sveikatai. Pagerinti odos buklę rinkitės detoksikuojančias arbatas, tokias kaip dilgelių, varnalėšų šaknų arbata, kiaulpienių šaknų arbata, kurios valo kepenis ir kraują.
Omega-3 riebalų rūgštys – vartokite maistą, kuriame gausu omega-3 riebalų rūgščių, pavyzdžiui, chia sėklas, linų sėmenis ir graikinius riešutus, kad sumažintumėte uždegimą.
Maistas, kuriame gausu cinko gali skatinti odos gijimą – lęšiai, avinžirniai ir moliūgų sėklos.
Sveiki riebalai – avokadai, alyvuogių aliejus ir MCT kokosų aliejus suteikia maitinamųjų riebalų, kurie palaiko odos sveikatą.
Ciberžolė – pasinaudokite priešuždegiminėmis ciberžolės savybėmis, pridėdami jos į troškinius, sriubas, kokteilius ar arbatą. Ciberžolę labai effektyviai galima naudoti ir kaip veido kaukę.
Venkite provokuojančių aknę maisto produktų – pašalinkite perdirbtą maistą, saldumynus (su pridėtiniu cukrumi) ir pieno produktus, kurie didina uždegimą organizme ir gali paskatinti ar pabloginti aknę.
Valgykite reguliariai, tarp valgymų turi būti bent 4 valandų pertrauka. Dažnas užkandžiavimas gali sutrikdyti virškinimo sistemą, taip organizme pradeda kauptis toksinai, ko pasekmėje odos sveikata gali nukentėti.
Rinkitės šarminį maistą.

10 naudingų sausų augalinių maisto produktų
1. Chia sėklos – turtingos omega-3 riebalų rūgščių, chia sėklos padeda sumažinti uždegimą ir palaiko odos sveikatą.
2. Linų sėmenys – puikus omega-3 šaltinis, linų sėmenys gali padėti subalansuoti hormonus ir skatinti švarią odą.
3. Moliūgų sėklos – daug cinko turinčios moliūgų sėklos padeda gydyti odą ir palaiko sveiką imuninę sistemą.
4. Saulėgrąžų sėklos – su vitaminu E, saulėgrąžų sėklos padeda apsaugoti odą nuo oksidacinės pažaidos ir išlaikyti jos sveikatą.
5. Sezamo sėklos – geras cinko šaltinis, sezamo sėklos gali padėti reguliuoti aliejaus gamybą ir sumažinti spuogų atsiradimą.
6. Džiovinti abrikosai – turintys vitamino A, džiovinti abrikosai palaiko odos ląstelių kaitą ir palaiko odos elastingumą.
7. Džiovintos figos – gausu antioksidantų ir skaidulų, džiovintos figos prisideda prie odos sveikatos ir padeda detoksikuoti.
8. Razinos – yra antioksidantų, kurie kovoja su laisvaisiais radikalais ir skatina bendrą odos sveikatą.
9. Džiovintos spanguolės – pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, gali padėti nuraminti odos sudirginimą ir paraudimą.
10. Džiovintos šilkmedžio uogos – turi daug vitamino C, džiovintos šilkmedžio uogos palaiko kolageno gamybą ir apsaugo odą nuo pažeidimų.

10 naudingų šviežių augalinių maisto produktų
1. Špinatai
2. Mėlynės
4. Brokoliai
5. Saldžiosios bulvės
6. Papaja
7. Kopūstai
8. Apelsinai
9. Moliūgas
10. Morkos
11. Salieras

Receptai

Ciberžolės veido kaukė – sumaišykite ciberžolės miltelius 1 arb. š. su šiltu vandeniu 3 arb. š., užtepkite ant veido ir palikite 10-15 minučių prieš nuplaunant. Turintiems jautrią odą įlašinti kelis lašus kokosų aliejaus. Ši kaukė sumažins uždegimą, pastangrins ir atgaivins jūsų odą.

Spuogams – Sumaišykite žiupsnelį ciberžolės miltelių su keliais lašais vandens ir užtepkite tiesiai ant spuogų ar tamsių vietų. Laikyti 5-10 minučių.

Dėmesio. Ciberžolė gali švelniai gelsvai nudažyti odą, tačiau laikinai (jeigu naudojate kokybišką ciberžolę), sekančią dieną spalvos neturėtų matytis. Todėl prieš naudodami didesniame plote visada atlikite pleistro testą. Turintiems jautrią odą, reikėtų atsižvelgti į galimas alergines reakcijas.

Ciberžolės arbatos receptas
Ingredientai 1 porcijai
1 puodelis vandens
1/2 -1 šaukštelis ciberžolės miltelių
1/5 – 1/2 šaukštelio juodųjų pipirų
Sveiko saldiklio pagal skonį
Vandenį užvirinkite ir sudėkite ingredientus.
Pavirkite apie 5 arba užplikykite verdančiu vandeniu, uždenkite ir palaikykite apie 10 – 15 min. Pasaldinkite pagal skonį, naudokite sveikus saldiklius, venkite rafinuoto cukraus.
Ciberžolė turi virškinimą skatinančių, detoksikuojančių ir priešuždegiminių savybių.

Išvada
Augalinio maisto įtraukimas į savo racioną gali būti naudingas aprūpinant organizmą bei odą būtinomis maistinėmis medžiagomis. Tai gali padėti gydant ir užkertant kelią spuogams ir užtikrinti, kad veido oda būtų sveika ir spindinti.
Maitindami savo kūną maistinių medžiagų turinčiu maistu ir palaikydami žarnyno sveikatą, galite pašalinti pagrindines spuogų priežastis ir turėsite skaisčią, spindinčią odą. Atminkite, kad nuoseklumas ir kantrybė yra pagrindiniai bet kokio holistinio gydymo elementai.

Šaltiniai:
https://www.drjennarayachoti.com
https://www.healthline.com

PASTABA. Čia pateikta informacija negali būti interpretuojama kaip gydymo ar kitokio pobūdžio sveikatos klausimų sprendimo rekomendacija.
Raginame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai, įvertinus įvairius informacijos šaltinius.