Straipsniai

Ekologiška mėlynoji ir žalioji spirulina

Spirulina, daug maistinių medžiagų turintys dumbliai, išpopuliarėjo kaip supermaistas dėl savo įspūdingo potencialo sveikatai. Ekologiška mėlynoji spirulina ir žalioji spirulina sulaukė dėmesio ne tik dėl savo naudos sveikatai, bet ir dėl tvarių auginimo būdų. Šiame straipsnyje mes aptarsime ekologiškos mėlynos ir žalios spirulinos naudą ir galimą šalutinį poveikį bei išsiaiškinsime, kodėl svarbu pasirinkti ekologiškus šaltinius.

Kas yra ekologiška spirulina ir jos svarba
Ekologiška spirulina, taip pat žinoma kaip ekologiška arba tvariai užauginta spirulina, auginama taikant aplinkai nekenksmingą praktiką, kuri riboja sintetinių cheminių medžiagų naudojimą.
Ekologiškos spirulinos pasirinkimas ne tik naudingas asmens sveikatai, bet ir atlieka gyvybiškai svarbų vaidmenį aplinkos tvarumui. Renkantis ekologišką spiruliną iš patikimų šaltinių sumažinama sunkiųjų metalų ir teršalų poveikio rizika žmogaus organizmui. Ekologiškas auginimo metodas užtikrina, kad spirulina išlaikytų optimalų maistinių medžiagų kiekį, kartu išsaugodama aplinką.

Ekologiškos spirulinos nauda sveikatai

 • Ekologiškos Mėlynos spirulinos maistiniai junginiai ir jų privalumai:
  Fikocianinas – šis mėlynas pigmentas yra pagrindinis mėlynosios spirulinos komponentas, suteikiantis jai išskirtinę spalvą. Fikocianinas yra galingas antioksidantas, turintis galimų priešuždegiminių savybių.
  Baltymai – Mėlynoji spirulina yra puikus augalinių baltymų šaltinis, kuriame yra visos nepakeičiamos aminorūgštys. Tai vertingas baltymų papildas, ypač naudingas vegetarams ir veganams.
  Vitaminai – Mėlynojoje spirulinoje yra įvairių vitaminų, įskaitant B grupės vitaminus (B1, B2, B3, B6, B9 ir B12), vitaminą C ir vitaminą E, kurie prisideda prie bendros sveikatos ir gerovės.
  Mineralai – Mėlynojoje spirulinoje gausu būtinų mineralų, tokių kaip geležis, magnis, kalis ir kalcis, kurie palaiko įvairias fiziologines funkcijas.
  Karotinoidai – Nors mėlynojoje spirulinoje nėra daug karotinoidų dėl dominuojančio fikocianino, joje vis tiek gali būti nedideli kiekiai beta karotino ir kitų karotinoidų.
 • Ekologiškos Žalios spirulinos maistiniai junginiai ir jų privalumai:
  Chlorofilinas – Žalioji spirulina savo spalvą gauna iš chlorofilino, chlorofilo darinio. Chlorofilinas yra žinomas dėl savo galimų detoksikuojančių ir antioksidacinių savybių.
  Baltymai – Panašiai kaip mėlynoji spirulina, žalioji spirulina taip pat yra turtingas augalinių baltymų šaltinis, aprūpinantis visas nepakeičiamas aminorūgštis.
  Vitaminai – Žaliojoje spirulinoje yra vitaminų, tokių kaip B grupės vitaminai (B1, B2, B3, B6, B9 ir B12), vitaminas C, vitaminas E ir vitaminas K, kurie prisideda prie įvairių fiziologinių funkcijų.
  Mineralai – Žaliojoje spirulinoje gausu būtinų mineralų, tokių kaip geležis, magnis, kalis, kalcis ir cinkas, kurie palaiko bendrą sveikatą ir gyvybingumą.
  Karotenoidai – Žaliojoje spirulinoje yra daugiau karotinoidų, palyginti su mėlynojoje spirulinoje, įskaitant beta karotiną, zeaksantiną ir liuteiną. Šie junginiai veikia kaip stiprūs antioksidantai ir palaiko akių sveikatą.
  Esminės riebalų rūgštys – Žaliojoje spirulinoje gali būti nepakeičiamų riebalų rūgščių, įskaitant alfa-linoleno rūgštį (ALA), kurios prisideda prie širdies sveikatos ir bendros gerovės.

Vartojimas
JAV Nacionalinio Sveikatos Instituto (NIH) duomenimis, patariama vartoti iki 19 g per parą dozes ne ilgiau kaip 2 mėnesius arba iki 10 g per dieną ne ilgiau kaip 6 mėnesius.

Galimas šalutinis poveikis ir atsargumo priemonės
Alerginės reakcijos – asmenys, alergiški jūros gėrybėms ar dumbliams, gali būti jautrūs spirulinai, todėl turėtų būti atsargūs.
Virškinimo diskomfortas – kai kuriais atvejais spirulinos vartojimas gali sukelti lengvų virškinimo problemų. Pradedant nuo nedidelio kiekio ir palaipsniui didinant suvartojimą, gali padėti įvertinti toleranciją.
Autoimuninės sąlygos – Tie, kurie serga autoimuninėmis ligomis, prieš vartodami spiruliną turėtų pasitarti su sveikatos priežiūros specialistais, nes ji gali stimuliuoti imuninę sistemą.
Nėščioms ir žindančioms moterims nerekomenduojama vartoti spirulinos.

Apibendrinant galima teigti, kad ekologiška mėlyna ir žalia spirulina naudinga sveikatai ir šiai dienai tai paremta moksliniais tyrimais. Tiek mėlyna, tiek žalia spirulina siūlo vertingų maistinių junginių, kurie gali palaikyti bendrą sveikatą ir gerovę.
Suprasdami naudą, galimą šalutinį poveikį ir ekologinę reikšmę, galime priimti pagrįstus sprendimus, siekdami optimizuoti savo sveiką gyvenimo būdą.
Labai svarbu spirulinos papildą įsigyti iš patikimų tiekėjų, kad būtų užtikrinta jo kokybė ir saugumas sveikatai.

Šaltiniai:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov
https://www.sciencedirect.com
https://www.medicalnewstoday.com

PASTABA. Čia pateikta informacija negali būti interpretuojama kaip gydymo ar kitokio pobūdžio sveikatos klausimų sprendimo rekomendacija. Raginame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai, įvertinus įvairius informacijos šaltinius.