Straipsniai, Su Irena Žentalyte

Ko tikėtis, arba kas po kojomis žaliuoja

rawjus_expert

Genys margas, pasaulis dar margesnis. Visada žavėjo, o ir dabar žavi liaudies išmintis. Kiek žmonių, tiek bus ir nuomonių, kokia tema mes bekalbėtume. Ir mane tai džiugina. Įsivaizduokite, jei nebūtų vaivorykštės… O juk vaivorykštė – tai ne tik 7 spalvos, tai aibės atspalvių bei pospalvių. Taip ir 7 milijardai žmonių – ne tik kad įvairaus dydžio, formų bei spalvų, bet ir charakterių, o ir skirtingai suvokiantys pasaulį bei savo santykį su juo. Todėl šį kartą kalbėdama apie žaliavalgišką mitybą noriu plačiau pasidalinti patirtimi apie laukinius valgomus augalus bei žaliavalgystės privalumus.

 

Pirmiausia – energijos gausa

Kalbant apie energiją mes visi žinome, kad pavalgius termiškai apdoroto maisto, juntamas sunkumo jausmas, o dar dažniau apima snaudulys. Tai nutinka dėl paprastos priežasties – visa kūne esanti energija sunaudojama per burną ir skrandį į mūsų organizmą patekusio maisto paskirstymui, apdorojimui bei įsisavinimui. Maitinantis žaliomis daržovėmis, vaisiais, sultimis, daigais ir kitu gyvu maistu, energijos ne tik kad sunaudojame mažiau, t. y. sutaupome, bet jos dar ir gauname iš gyvų augalinės kilmės produktų. Todėl kalbant toliau apie mitybos termiškai neapdorotais produktais naudą tenka paminėti, kad vaisiai, uogos, daržovės, sėklos, riešutai, grūdai bei šviežiai spaustos sultys ir yra mums labai reikalingos energijos šaltinis. Nors energijos mes gauname ne tik iš maisto. Jos gauname iš visatos, o ir patys ją gebame generuoti. Nesuklysite pasakę, kad nuo minčių, jausmų priklausys mūsų generuojamos energijos kokybė bei jos savybės, o nuo to – ir gyvenimo kokybė bei sveikata. Apie tai, kaip energija susijusi su gyvenimo kokybe bei fizinio kūno būkle, kalbėsime ateityje, o dabar apie TNM (termiškai neapdoroto maisto) privalumus ir trūkumus (jei tokių yra).

Kaip jau anksčiau minėjau, gyvi produktai pirmiausia – tai energija, toliau – gera nuotaika, skaidrus protas, geresnė atmintis, sveika oda. O ar jūs žinote, jog oda yra žmogaus didžiausias organas, kurio paskirtis nesuvokta, neįvertinta bei užmiršta? Todėl oda reikia rūpintis. Išmintingi žmonės niekada neteps ant odos nieko, ko negalėtų įsidėti burnon ir suvalgyti. Ir jei vasarą saugotės nuo per didelio nudegimo saulėje, naudokite šalto spaudimo nerafinuotą kokosų aliejų. Jis ne tik apsaugos, bet ir pamaitins odą.

Prisiminiau vaivorykštę ir spalvas. Ar žinote, jog raudonos spalvos vaisiai, uogos ir daržovės turi ypač daug antioksidantų? Oranžinės spalvos maiste gausu beta karotino ir vitamino A, o geltonos spalvos vaisiuose apstu vitamino C. Tuo tarpu kalcio daugiausia žalios spalvos lapinėse daržovėse. Be viso to, kas aukščiau paminėta, žalios spalvos daržovėse esantis chlorofilas be galo naudingas mūsų kraujui. Kraujo formulės ir chlorofilo formulės struktūros tokios pačios su vieninteliu skirtumu branduolyje. Kraujyje yra Fe (geležies), o chlorofilas turi Mg (magnio). Todėl geriant žalios spalvos sultis mūsų organizmas papildomas visomis reikalingomis maistinėmis medžiagomis bei mineralais, kurie suteikia odai švytėjimą, stiprina plaukus, nagus, palaiko raumenų tonusą.

Raumenis, beje, taip pat reikia maitinti ir tai puikiai padaro fermentuotų riešutų bei kokosų vandens ir minkštimo fermentuotas jogurtas. Kai maistas visiškai suvirškinamas, imunitetas ramiai atlieka savo darbą, nes nereikia rūpintis nesuvirškintų baltymų likučiais, kurie patenka į kraują per suplonėjusias žarnyno sieneles maitinantis TAM (termiškai apdorotu maistu). Todėl imunitetas išlieka stiprus. Kraujo spaudimas, hormonai, cukraus kiekis – viskas išlieka normos ribose ir jau vien dėl to verta maitintis 70-100 % gyvu augalinės kilmės maistu.

Tad kokie laukiniai augalai yra valgomi? Valgomų yra daug, bet ne visus patariama valgyti todėl, jog laukiniuose augaluose natūraliai telpa visos pasaulio vaistinės… Todėl pirmiausia reikia įvertinti augalų cheminę sudėtį, tada – mineralinę. O galiausiai, pasidomėję maistinėmis savybėmis, pasirinkime 5-7 valgomus laukinius augalus ir pasitenkinkime jų vartojimu. Prisimenate? Mažiau yra daugiau.

 

Ko tikėtis pradėjus maitintis termiškai neapdorotu maistu?

Pirmiausia – pagerėja virškinimas. Tam reikia laikytis maisto derinimo principų: valgyti po truputį, bet dažnai. Svarbiausia, ką turime prisiminti – tai išlaukti, kol maistas bus suvirškintas ir pašalintas pasituštinus. Tenka vėl prisiminti, jog mūsų organizmas neturi fermentų ląstelienai virškinti, todėl brinkdama ląsteliena žarnyne sugeria visą vandenį. Tad gerkite pakankamai vandenuko. Geriausiai tinka švarus, jonizuotas arba kalnų tirpsmo vanduo, surinktas iš tekančių kalnuose šaltinių. Ląsteliena brinkdama su skysčiais sutraukia ir toksinus, todėl ląstelėms apsivalius jos ima atsinaujinti. Procesą labai palengvina fermentai. Be maiste esančių, galite drąsiai vartoti natūralius, kokybiškus fermentų papildus. Aš vartoju „Puradyme“ produkciją.

Ląsteliena drauge su fermentais palaiko žarnyno peristaltiką, šalina toksinus. Tokiu būdu žarnynas išlieka švarus ir leidžia vidaus organams sveikai ir visiškai funkcionuoti. Lietuvoje ryškūs metų laikai, todėl išnaudokite pavasarį ir pamaitinkite savo alkstančias ląsteles – alkio jausmas natūraliai dings. Tam vartokite valgomas laukines žoles, tokias kaip žliūgės, dilgėlės, garšvos, kiaulpienių lapeliai bei žiedai ir, galiausiai, balandos. Laukiniai augalai tinkamiausi sultims spausti. Derinkime juos su vienu, dviem baziniais produktais ir dėkime porą saujų laukinių augalų. Pradėkite nuo tų, kurie pirmiausia pasirodo jūsų gyvenamojoje aplinkoje ir tik pasirodžius kitam, pereikite prie naujai beatsirandančio augalo. Tokiu būdu per mėnesį savo organizmą papildysite visomis reikiamomis medžiagomis be baimės padauginti mineralinių medžiagų maišydami ir nepajusdami nei skonio, nei naudos organizmui. Vasarą valgykime kiek galima daugiau uogų bei vaisių. Tai darydami sukaupsime ne tik mineralų bei vitaminų atsargas žiemai, bet ir natūraliai palaikysime viso kūno drėkinimą.

Kitas privalumas – tai organizmo gebėjimas atstatyti pusiausvyrą ten, kur yra pažeidimų. Mokslo įrodyta, kad ląstelės atsinaujina, todėl maitinantis gyvu maistu ląstelės gaudamos reikiamų medžiagų geba ne tik pašalinti toksines medžiagas, bet ir atstatyti pusiausvyrą ir balansą; po to vyksta viso kūno atsinaujinimo procesai. Žmonėms išnyksta galvos, sąnarių skausmai, pranyksta egzemos, praeina depresija, dingsta panikos atakos. Tai suteikia viltį sergantiems cukriniu diabetu, gyvenantiems su aukštu kraujo spaudimu ir panašaus pobūdžio negaliomis.

Tinkamai pasotintas kūnas išlieka lankstus. Žmonėms, kurie didelio antsvorio atsikratė maitindamiesi gyvu maistu, nelieka odos raukšlių, nebereikia odos pertekliaus šalinti kosmetinių operacijų būdu. Oda išlieka minkšta, aksominė, spindinti, švelni. Todėl sutaupoma labai daug pinigų: nebereikia pirkti kremų, losjonų ir kitų priemonių odos priežiūrai.

Visa, kas šiame straipsnyje parašyta, veikia visu gyvo maisto pajėgumu. Atidžiai sekime savo poreikius. Ir atminkime, jog saikas yra visa ko mato vienetas. Būkite sveiki.

 

Apie autorę: 

Irena Žentalytė, daugelį metų gyvendama JAV, gilino žinias tiek apie žaliavalgišką mitybą, tiek žmogaus dvasingumą. Ji pritaikė savo žinias dirbdama bei kurdama patiekalus viename iš Lietuvos žaliavalgiškų restoranų. Irena veda laidas, webinarus. Ji mokosi Dr. Morse JAV detoksikacijos institute bei žaliavalgiško maisto gaminimo mokykloje Jungtinėje Karalystėje pas pasaulyje gerai žinomą “RAW šefą” Russell James.

Su Irena susitiksite čia:

 

Čia pateikiama informacija negali būti interpretuojama kaip gydymo ar kitokio pobūdžio sveikatos klausimų sprendimo rekomendacija.
Raginame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai, įvertinus įvairius informacijos šaltinius.